Základní umělecká škola Františka Drdly
Výtvarný obor

Výtvarný obor

Datum: 2.10.2023

Výtvarný obor má na naší škole dlouholetou tradici, je druhým nejstarším oborem na ZUŠ, protože byl založen v roce 1963.  Jeho první a dlouholetou učitelkou byla paní Růžena Magniová.

Ve školním roce 2023/24 obor navštěvuje 212 žáků ve věku od 5 do 19 let, vyučuje se ve čtyřech třídách pod vedením paní učitelek Jany Zabloudilové, Hany Šikulové, Zuzany Ptáčkové a Šárky Hejlové.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA IMGP2537 IMGP2516

Žáci VO získají základní výtvarné vzdělání a mají možnost seznámit se s různými výtvarnými technikami a postupy. Učí se dívat na svět kolem sebe, objevovat ho z jiného úhlu pohledu a hledat jeho skrytý smysl.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA           OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA
OLYMPUS DIGITAL CAMERA   OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Malé děti s nadšením malují na zemi širokými štětci na velkých formátech papíru, kde mohou tvořit s rozmachem a bezprostředností. Také velice rády pracují s keramickou hlínou a s napětím čekají, jak budou jejich výrobky vypadat po vytažení z vypalovací pece. Starší žáci už musí ve své tvůrčí činnosti respektovat určité zásady, kromě kresby a malby se seznamují s technikami grafiky, tvoří koláže, strukturální kompozice, pracují s papírem, textilem, modelují, vytvářejí objekty, poznávají akční tvorbu. Zvlášť talentovaní žáci využívají svých znalostí a dovedností při zkouškách na střední a vysoké školy výtvarného zaměření.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Výsledky činnosti oboru jsou úspěšně prezentovány na výstavách ve Žďáře nad Sázavou i mimo naše město, na přehlídkách i soutěžích. VO pod vedením J. Zabloudilové a H. Šikulové získal na posledních celostátních přehlídkách VO ZUŠ ve Šternberku (2008, 2011 a 2014) mnohá ocenění a patří k nejlepším výtvarným oborům v Kraji Vysočina. Paní učitelka Hana Šikulová  byla na základě svých výsledků též v roce 2016 jmenována předsedkyní výtvarné sekce KUR v Kraji Vysočina a v roce 2016 a 2017 zorganizovala pro učitele VO ZUŠ kraje akreditovaný víkendový seminář s Mgr. Mirkou Brázdovou.

Výtvarný obor připravuje plakáty, pozvánky, programy, diplomy a pamětní listy na různé akce školy, spolupracuje s ostatními obory a zajišťuje propagaci ZUŠ.

           

 

 


KRAJSKÉ KOLO NÁRODNÍ PŘEHLÍDKY VÝTVARNÝCH OBORŮ „OČI DOKOŘÁN“

Dne 28. dubna 2017 pořádala ZUŠ Františka Drdly krajské kolo Národní přehlídky výtvarných oborů ZUŠ, která je vyhlašovaná MŠMT a koná se jednou za tři roky. Tato soutěžní přehlídka patří k nejdůležitějším prezentacím výtvarných oborů. Učitel zde představuje soubor výtvarných prací, jímž dokládá systém své pedagogické činnosti. Originální práce jsou doplněny o fotodokumentaci s popisem jednotlivých kroků. Do národního kola vybere krajská porota kolekci, která reprezentuje práci ZUŠ v regionu.

Do krajského kola se přihlásilo 25 učitelů a 750 žáků z celé Vysočiny, představeno bylo celkem 156 cyklů a jednotlivých prací ve všech soutěžních kategoriích:
a) Jednotlivé plošné a prostorové práce
b) Řady výtvarných prací a výtvarné projekty
c) Výsledky přípravy na vyšší umělecké školy
d) Fotografická tvorba žáků
e) Multimediální tvorba žáků

f) Výtvarné akce

Žáci ve věku od 5 do 20 let soutěžili ve 4 věkových kategoriích.

 

Náš výtvarný obor představil 4 výtvarné řady a cyklus 9 jednotlivých prací.

TERÁRIUM – děti ze třídy p. uč. Jany Zabloudilové se na návštěvě terária důvěrně seznámily s agamami, chameleonem i hady, mohly si je osahat, pohladit, pozorovaly je při krmení a dozvěděly se o nich spoustu informací. Na základě bezprostředního kontaktu je potom s velkým nadšením kreslily, připravené skicy ve škole dále zpracovávaly různými technikami a z různých pohledů. Vzniklo tak mnoho zajímavých plošných i prostorových prací.

IMGP4105  20160415_084937  IMGP4099

Tato výtvarná řada byla ve své kategorii (7 – 13 let) oceněna bronzovým pásmem.

BYZANC – žáci ze třídy p. uč. Jany Zabloudilové byli seznámeni s krásou raně křesťanského umění, barevností mozaik na stěnách a stropech kostelů i s rozmanitostí reliéfních motivů na sarkofázích. Po promítání dokumentárního filmu, prohlížení fotografií a reprodukcí, viděné zpracovali různými technikami.

mozaika  BYZANC 2  BYZANC 1

Tato výtvarná řada byla ve své kategorii (7 – 13 let) oceněna stříbrným pásmem a postupuje do kola celostátního.

Nepovinné téma přehlídkySKRÝVÁNÍ A ODKRÝVÁNÍ použila ve svých výtvarných cyklech  p. uč. Hana Šikulová.

BRÝLE  –  zrakem přijímáme nejvíce infromací z okolí, zrakem komunikujeme, zrakem poznáváme hmotný svět. Pokud není náš zrak v dokonalé kondici, nasadíme si brýle. Chceme-li zavřít očí před realitou, vezmeme si BRÝLE RŮŽOVÉ. Chceme-li prožitkově „nahlížet“ do světa nevidomých, hledat způsob, jak člověku, který nevidí, přiblížit barvy, použijeme BRÝLE ČERNÉ (haptické zpracování). Chceme-li mít stále oči dokořán, nasadíme si BRÝLE OCHRANNÉ.

Tato výtvarná řada byla ve své kategorii (7 – 13 let) oceněna zlatým pásmem a postupuje do kola celostátního.

BRÝLE 7 vzorník  BRÝLE 6 ochranné  OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MIMIKRY KRYCHLE – žáci ve věku 15 – 18 let  znovu „objevili“ předmět, který snad každého z nás doprovází již od raného dětství – KOSTKU. A od ní to byl už jen malý krůček k jejímu schovávání…

V této řadě žáci zpracovávají různé úkoly, jako např. ukrýt název řady do loga; schovat kostku v prostoru pomocí koláže tak, aby nebyla z určitého pohledu vidět; použít bramborovou kostku k otisku, dlažební kostku ke kresbě a kostku cukru k malbě; malbu využít pro vytvoření počítačového stereogramu nebo vymyslet hrací kostku bez stěn…

Tato výtvarná řada byla ve své kategorii oceněna zlatým pásmem a postupuje do kola celostátního.

MIMIKRY jednotlivé kroky

1RUBIKOVA KOSTKA

Rubikova kostka stereogram

3Ivča  4Jonáš  5Marek

6Marťa  8Viki  7Michal

OTISKY cyklus z 9 jednotlivých prací se zabývá otiskem a jeho dalšími možnostmi využití – zvětšování do malby, zpracování vzniklých nových tvarů v koláži a ztvárnění abstraktních pojmů.

Tyto jednotlivé práce byly oceněny bronzovým pásmem.